Võru vald korraldab sügisel Urvaste kihelkonnapäeva

Kihelkonnapäeva tähistamine sai alguse 1931. aastal, mil toimus Urvaste esimene laulupäev. Aastakümnetega on traditsiooni elus hoitud kihelkonnapäeva nime all ja seda tänu inimestele, kellele see oli ja on praegugi oluline. Kihelkonna ajalugu on selle juurtes, pärimustes, külaelus ja kokkukuuluvuses.

Kihelkonnapäeva on korraldatud iga kahe aasta tagant. Selle korraldajaks olid kihelkonna piiridesse kuuluvad omavalitsused: Sõmerpalu, Antsla ja Urvaste vald. Peale haldusreformi ühines Sõmerpalu vald Võru vallaga. Kihelkonnapäeva korraldamine on jõudnud tänaseks endise Sõmerpalu valla ehk Võru valla kätte.

Käesoleva aasta kihelkonnapäeva moto on „ Juurte juurde". Kuna kihelkonnapäev on saanud alguse kiriku laulupäevadest, siis juurte juurde tähendab, et soovitakse tuua piirkondadest koju laia maailma läinud sädeinimesi, muusikud ja teisi.

Ürituse alguses toimub konverents, kus meenutatakse ja arutletakse kihelkonna mineviku ja tuleviku üle. Üritus kulgeb Urvaste kihelkonna kirikus ja Heimtali abikirikus. Kihelkonnapäeva üheks traditsiooniks on rongkäik. Seekord toimub rongkäik autodega Heimtalist Urvastesse, läbides piirkonda jäävaid suuremaid külasid ning samal ajal kingitakse kihelkonnalipp kui kihelkonna sümbol külakogukondadele. Kihelkonnapäevade korraldusmeeskonnal on aastaid mõlkunud mõte oma lipust. Sel aastal kuulutatakse lõpuks välja lipukonkurss. Selleks saab lipukavanadeid esitada kuni 1. augustini 2021. Konkursil osalemise tingimuste ja lipukavandi nõuetega saab tutvuda SIIN>>

Üritus toimub 18. septembril. Kuna piirangute ajal on paljud kollektiivid olnud pausil ja pole saanud proove teha, siis sellest ka mõte vältida suurt rahvapidu ning selle asemel korraldada konverents Heimatli kirikus ning kontsert Urvaste kirikus. Lisaks siitkandist pärit tuntud muusikutele, esinevad kirikukontserdil ka kohalikud muusikud ja pillimehed. Plaanis on ka kirikus näidata kihelkonna piltidega valgusinstalatsiooni möödunud pidudest. Lisaks on valmimas näitus Urvaste kihelkonna rahvapidudest läbi aegade.

Kihelkonnapäeva „Juurte juurde" on võimalik jälgida nii veebist otse kui ka hiljem järele vaadata.

Maarika Rosenberg

kultuurispetsialist