Kümnenda Kultuurikompassi “Kuidas rääkida oma lugu” otseülekanne läheb eetrisse Võru maakonnast27. mail kella 14.00–17.00 toimub Kultuurikompassi foorum "Kuidas rääkida oma lugu?", kus lugude rääkimise tippekspertid jagavad teadmisi ja kogemusi, kuidas luua lummav, eristuv narratiiv ning elamuste kaudu enda lugu rääkida. Fookuses on Lõuna-Eesti elamused ja lood, mis asetatakse nii Eesti kui rahvusvahelisse konteksti.

Kultuurikompassi peakorraldaja Heigo Teder kommenteerib: "Eduka sündmuse loomisel ja elluviimisel on selge sõnumi ja publikut köitva info jagamine vajalik oskus. See, et me ise teame, kuivõrd head sündmust me parasjagu loome, on väga hea. Kuid sellest veelgi parem on, et seda teaksid ka kõik teised!" Teder lisab: "Meil on väga hea meel, et lugude jutustamise tõelised meistrid avavad oma teadmiste laekad hiliskevadisel Kultuurikompassil ning jagavad oma kogemusi veebi vahendusel huvilistega. Vaid üheskoos oma lugusid jagades saame ennast, oma korraldatavaid sündmusi ja Lõuna-Eesti kogukonda Euroopa kultuurikaardil veelgi nähtavamaks muuta."

 

Lugude jutustamine (storytelling) on üks mõjusamaid viise, mille abil kütkestavaid emotsioone luues külalisi ja publikut ennast kuulama panna. Lood tekitavad emotsioone ja viimased mõjutavad inimesi, kes mõistavad tänu intrigeerivatele lugudele paremini sündmust, programmi või organisatsiooni olemust.

 

Haaratud kuulajad mõistavad tänu lugudele olulisi väärtushinnanguid ja lasevad end sündmusel, teenusel ja mõtteviisil kaasa haarata. Kultuurikompassi programm võtab arvesse ka laiema tasandi, millest lähtuvalt "räägivad lugusid" inimeste suhtumine, väärtushinnangud ja argipraktikad.

 

Foorum läheb eetrisse Võru maakonnast, Suure Munamäe jalamil asuvast Suure Muna kohvikust. Arutelu juhid on Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots ja SA Võrumaa Arenduskeskuse kultuurispetsialist Kristi Vals. Kogemusi jagavad kultuuriminister Anneli Ott, Heili Klandorf-Järvsoo (EAS), Eda Veeroja (Mooska suitsusaunatalu), Siret Campbell (Drakadeemia), Margus Timmo (Setomaa Liit), Edina Csüllög (FUFF), Aigi Young ja Kadri Moppel (KYLAS).

 

Sündmus kantakse üle Võru maakonnast aadressil www.tartu2024.ee ja toimub eesti keeles.

 

Palume registreeruda SIIN 

 

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 regionaalse projektitaotlusvooru infopäev

7. juunil kell 15.00 toimub Vastseliina rahvamajas Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 regionaalse projektitaotlusvooru infopäev.
 
Rohkem infot: https://www.tartu2024.ee/
 

Veerand Eestit allkirjastas Tartu 2024 koostöölepingu

19 Lõuna-Eesti omavalitsust allkirjastasid jaanuarikuu viimasel nädalal koostöölepingu Euroopa kultuuripealinna ettevalmistamiseks ja elluviimiseks. 28. jaanuaril 2021 allkirjastas Võru valla vallavanem Kalmer Puusepp Vastseliina piiskopilinnuses selle koostöölepingu koos Tartu 2024 juhi Priit Miku ning sihtasutuse Tartu 2024 nõukogu esimehe ja Tartu linnapea Urmas Klaasiga.

Koostöölepingu alusel valmistatakse ette ja viiakse ellu Euroopa suursündmus – leping sõnastab kultuuripealinna regionaalse programmi loomise, turundamise ja rahastamise põhimõtted. Lisaks suursündmuse õnnestumisele toetab koostööleping pikaajaliste positiivsete mõjude saavutamist Lõuna-Eesti kultuuris ja majanduselus.

Tartu 2024 regionaalne koordinaator ja ringreisi korraldaja Annela Laaneots toonitas: "Meie omavalitsuste suur teotahe võimaldab luua silmapaistvat Euroopa kultuuripealinna, mis tõstab aukohale Lõuna-Eesti eripära. See tähendab programmi, mis on atraktiivne publikule, kannab meie väärtusi ja mida luues teeme kogu regiooniga kultuurist kantud võimsa edusammu."

"Meie jaoks on väga oluline, et Tartu linnaga koos kandideerisid Euroopa kultuuripealinna tiitlile ja võitsid tiitli ka Lõuna-Eesti omavalitsused, sest niiviisi loob meeldejääva Euroopa kultuuripealinna programmi üheskoos lausa veerand Eestit," rõhutas regionaalset koostööd sihtasutuse Tartu 2024 juht Priit Mikk. Ta lisab: "Tunnustan iga koostööpartnerit eraldi ja kõiki ühiselt koos, kes on panustanud koostöölepingu ettevalmistamisse."

"Euroopa kultuuripealinn on Tartu ja Lõuna-Eesti suurim valdkondadeülene koostöö. Olen uhke, et oleme kokku leppinud tees, mis meid rahvusvahelise suursündmuseni viib," kommenteeris Tartu linnapea ja SA Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas. Ta lisas: "Koostööleping annab meile tugeva aluse, et korraldada ühiselt Eesti 2024. aasta tippsündmus, mille edukast ja silmapaistvast teostumisest võidab nii meie regioon kui terve riik."

"Vastseliina linnus on valla jaoks väga oluline maamärk. Ma usun, et see, mida me täna siin allkirjastame, annab palju võimalusi näidata maailmas, et ka Võru vallas on objekte, mida peaks nägema. See elavdaks meie turismi. Kindlasti on meie jaoks oluline koostöö, mida me tegema hakkame. Ma usun, et see kannab vilja ja kõik läheb hästi," ütles Võru vallavanem Kalmer Puusepp koostöölepingu allkirjastamise eel.

"On väga tore, et me Võru valla ja Tartu 2024 lepingu kirjutame alla siin Vastseliina piiskopilinnuse jalamil selles ajaloolises kõrtsihoones, mis on olnud erinevate maailmade kokku puutumiste koht, mis on olnud Euroopa tugipunkt selle Euroopa kultuuri veere pääl. See on meile väga tähtis päev. Me soovime tänada Võru valda ja kogu teie rahvast selle eest, et te olete usaldanud meid seda koostööd eest vedama ja me oleme seda koostööd väga hästi teinud. Võru vallal on oma väga suur roll selles täita, ma usun, et me teeme jätkuvalt väga head koostööd ja need mõjud, mida kultuuripealinnaks olemine meile võimaldab, et me neid kasutame ja tõesti kõiki elu valdkondi arendame, anname hoogu juurde selleks, et siin elu ikka võimsalt edasi läheks," sõnas Urmas Klaas koostöölepingu allkirjastamisel Vastseliina piiskopilinnuses.

2021. aasta suurim eesmärk on ette valmistada 2022. aasta alul toimuv regionaalne projektitaotlusvoor kultuuripealinna programmi väärt sündmuste leidmiseks – selleks toimuvad sel aastal omavalitsustes infopäevad ja koolitused. Samuti mestivad omavalitsused juba kultuuripealinna programmi arendusprotsessi kuuluvate projektidega, et leida ja kokku leppida ka nende raames ühiseid tegevusi. Jätkub kultuurikorraldajate võimestusprogramm Kultuurikompass, mis võimaldab kohalikel kultuurikorraldajatel end kultuuripealinna aastaks olulistel teemadel ette valmistada ja täiendada. Sihtasutuse Tartu 2024 töö kultuuripealinna ametliku programmi, turunduse jm elluviimiseks lähtub Tartu 2024 kandidatuuriraamatust ja loovkontseptsioonist Ellujäämise Kunstid.

Võru valla vallavanem Kalmer Puusepp tänab Tartu 2024 meeskonda kaasamise ja hea koostöö eest ning Võru vallavolikogu, et nad on mõistnud selle lepingu ja sündmuse vajadust ja andnud nõusoleku koostöölepingu allkirjastamiseks.

Tartu 2024 koostöölepingu allkirjastamine Vastseliina piiskopilinnuses. Foto autor: Rain Traagel


 


Annela Laaneots

Tartu 2024 regionaalne Koordinaator

 

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist

Võru vallavalikogu sõlmis koostöölepingu sihtasutusega Tartu 2024

9. septembril toimunud Võru vallavolikogu istungil sõlmis Võru vallavolikogu koostöölepingu Sihtasutusega Tartu 2024.
 
Võru vallavolikogu liikmed. Foto autor: Birgit Pettai

 

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist

Ühiselt Euroopa kultuuripealinnaks pürgivad Lõuna-Eesti omavalitsused allkirjastasid Suurel Munamäel hea tahte lepingu

Põlva maakonna, Võru maakonna, Valga maakonna, Tartu maakonna, Viljandi ja Tartu linna omavalitsusjuhid allkirjastasid 29. aprillil 2019. aastal Suurel Munamäel koostöölepingu, mis toetab Tartu kandidatuuri 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on kandideerimine Euroopa kultuuripealinnaks Tartu linna ja Lõuna-Eesti omavalitsuste ühine ettevõtmine: "Euroopa kultuuripealinna tiitel toetaks meie regiooni omavalitsuste arengut mitmeti, lisaks kultuurielu edendamisele pakub ühine ettevõtmine Lõuna-Eestile nii majanduslikku kui mainekasu."

Lõuna-Eesti omavalitsused allkirjastasid Suurel Munamäel hea tahte lepingu, millega kinnitasid oma huvi ja koostöösoovi pürgida ühiselt Euroopa kultuuripealinnaks. "Kui ühendada Tartu linna ja Lõuna-Eesti tugevused, looduslik ja kultuurilooline mitmekesisus, on tulemuseks ka tugevam taotlus," rõhutas linnapea Urmas Klaas.

Milline Eesti linn võidab 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli, selgub juba augustis. Konkursi lõppvooru jõudnud Eesti linnadelt Narvalt ja Tartult oodatakse lõplikku taotlust ehk kandidatuuriraamatut 1. augustiks. 26.-27. augustini külastab lõppvooru jõudnud linnasid Euroopa kultuuripealinnade žürii. 28. augustil kaitsevad linnade esitlusmeeskonnad rahvusvahelise žürii ees oma lõppvooru taotlusi, misjärel žürii kuulutab välja 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli võitja.

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna kandidatuuri kohta saab rohkem lugeda koduleheküljelt www.tartu2024.ee ja sotsiaalmeediakanalitest www.facebook.com/Tartu2024 ning www.instagram.com/Tartu2024.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp lepingule alla kirjutamas. Foto autor: Mikko Leo Selg
 

Annela Laaneots

Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator

557 9808